Klima uređaji su postali neizostavan deo svakodnevnog života, posebno u letnjim mesecima kada temperature mogu postati nepodnošljive, a ovo leto je pokazalo da više nisu nikakav luksuz, već preka potreba.
Iako su efikasni i korisni, kao i svaki uređaj, mogu pokazivati određene probleme tokom vremena. Razumevanje ovih problema i znanje kako ih rešiti može značajno produžiti vek trajanja klima uređaja i poboljšati njegovu efikasnost. U nastavku ćemo se baviti najčešćim problemima sa klima uređajima i ponuditi rešenja za njih koja će vam sigurno biti od velike pomoći.
Šta raditi kada klima uređaj ne hladi dovoljno?
Jedan od najčešćih problema s kojim se korisnici susreću je nedovoljno hlađenje, čak i kada je klima uređaj uključen i radi na punom kapacitetu. Ovo može biti frustrirajuće, posebno tokom vrućih letnjih dana.
Mogući uzroci začepljeni filteri ili nedostatak freona. Filteri u klima uređajima su dizajnirani da uklanjaju prašinu i nečistoće iz vazduha. Međutim, ako se ne čiste redovno, mogu se zapušiti, što dovodi do smanjenog protoka vazduha i lošeg hlađenja. Rešenje je jednostavno – redovno čišćenje ili zamena filtera.
Preporučuje se čišćenje filtera svakih nekoliko meseci, posebno ako se uređaj koristi često. Ako klima uređaji nemaju dovoljno rashladnog sredstva (freona), ne mogu pravilno da hlade. Nedostatak freona može biti posledica curenja u sistemu. U tom slučaju, potrebno je pozvati stručnjaka da detektuje curenje i doda freon.
Šta raditi kada klima uređaju curi vodu?
Još jedan čest problem je curenje vode iz klima uređaja. Ovo može biti znak ozbiljnog kvara i zahteva brzu intervenciju. Najčešće se dešava da su uzročnici takve pojave začepljene odvodne cevi ili, opet, nedovoljna količina freona. Klima uređaji stvaraju kondenzaciju tokom rada, a voda se obično odvodi kroz odvodnu cev.
Ako se ta cev zapuši prljavštinom voda se može vraćati nazad u unutrašnju jedinicu i curiti. Rešenje je da se očisti odvodna cev ili pozove stručnjak za čišćenje. Kao i kod problema sa hlađenjem, nedostatak freona može uzrokovati da se isparivač zamrzne, što vodi do stvaranja viška vode kada se led otopi. Dodavanje freona može rešiti problem.
Klima uređaj se često uključuje i isključuje
Ako se klima uređaj često uključuje i isključuje sam od sebe, bez očiglednog razloga, može biti reč o problemu sa termostatom ili nekom drugom komponentom. Nekada se to dešava zbog zaprljanih kondenzatora ili isparivača, kao i zbog pogrešno postavljenog termostata.
Prljavština na ovim komponentama može otežati rad klima uređaja, što dovodi do pregrevanja i isključivanja uređaja. Rešenje je redovno čišćenje unutrašnjih komponenti klima uređaja, najbolje uz pomoć stručnjaka. Ako je termostat postavljen na pogrešnom mestu, na primer blizu prozora ili drugog izvora toplote, može doći do pogrešnog očitavanja temperature i čestog uključivanja i isključivanja. Premestite termostat na bolje mesto ili proverite njegovu ispravnost.
Šta kada klima uređaj pravi čudne zvukove?
Neobični zvukovi poput zujanja, pucketanja ili šištanja iz klima uređaja mogu ukazivati na unutrašnje probleme. Svaki zvuk ima svoj uzrok i rešenje.
Zujanje može ukazivati na to da su neki delovi klima uređaja olabavljeni. U tom slučaju, potrebno je pozvati servisera da pregleda uređaj i pričvrsti delove. Ukoliko čujete buku nalik škripanju, to može ukazivati na problem sa ventilatorom ili motorom ventilatora.
Ovaj problem takođe zahteva intervenciju stručnjaka, jer je potrebno pregledati i eventualno zameniti delove. Ako čujete šištanje, to može biti znak curenja freona, što je ozbiljan problem. U tom slučaju, odmah isključite uređaj i pozovite stručnjaka da popravi curenje.
Šta kada klima uređaj neprijatno miriše?
Ako primetite neprijatan miris koji dolazi iz klima uređaja, to može biti znak plesanih naslaga, problema sa odvajanjem vode ili drugih problema sa higijenom unutar uređaja. Klima uređaji stvaraju vlagu, a ako unutrašnjost uređaja nije pravilno održavana, može doći do stvaranja plesni ili bakterija.
Redovno čišćenje i dezinfekcija klima uređaja može sprečiti ovaj problem. Takođe, postoje specijalizovani sprejevi za čišćenje i eliminisanje bakterija. Prljavi filteri mogu zadržavati neprijatne mirise. Redovna zamena ili čišćenje filtera može pomoći u uklanjanju neprijatnih mirisa.
Klima uređaj duva topao vazduh
Jedan od frustrirajućih problema je kada klima uređaji umesto hladnog, ispuštaju topao vazduh. Ovo može biti znak različitih problema. Kao što je već spomenuto, nedostatak freona može uzrokovati da uređaj prestane da hladi. Dodavanje freona rešiće problem.
Problem može biti izazvan i oštećenjem kompresora. Kompresor je ključni deo klima uređaja koji omogućava hlađenje. Ako je kompresor oštećen, uređaj neće moći da proizvodi hladan vazduh. U ovom slučaju je potrebno zameniti kompresor, što je posao za profesionalca.
Klima uređaj ne reaguje na daljinski upravljač
Ako klima uređaj ne reaguje na daljinski upravljač, to može biti prilično iritirajuće, ali problem se obično lako rešava. Prvi korak je provera baterija u daljinskom upravljaču i njihova zamena. Ali se može dogoditi i da postoji problem sa senzorom. Ako je senzor na unutrašnjoj jedinici prljav ili oštećen, klima uređaj možda neće primati signale sa daljinskog upravljača. Čišćenje senzora može rešiti problem.
Klima uređaji, kao i svi tehnički uređaji, zahtevaju redovno održavanje kako bi radili bez problema. Prepoznajući najčešće probleme možete brzo reagovati i rešiti ih pre nego što postanu veći kvarovi. Redovno održavanje, čišćenje i pozivanje stručnjaka na vreme mogu značajno produžiti vek trajanja vašeg klima uređaja i osigurati njegovu optimalnu funkcionalnost.